Zaznacz stronę

EP ≤ 65

USD/Kg

Nowe warunki techniczne (WT), jakim powinny odpowiadać budynki, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. nakładają na inwestorów i właścicieli budynków wyższe wymagania w zakresie efektywności energetycznej.

Choć parametry, określane w WT były znane już od wielu lat – rozporządzenie, które je wprowadziło zostało wprowadzone w 2013 r., to świadomość, jak bardzo energooszczędne muszą być nowe i modernizowane budynki: jednorodzinne, wielorodzinne, oraz budynki użyteczności publicznej, zaczęła upowszechniać się na przestrzeni lat 2019-2020. Świadomość tych norm ma duży wpływ na wybór źródła ciepła i systemu ogrzewania dla każdego planowanego do budowy lub modernizacji budynku.

Czym jest wskaźnik EP?

Rozporządzenie dot. WT posługuje się pojęciem wskaźnika EP, określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Dla nowych i modernizowanych budynków wielorodzinnych wskaźnik ten określono na maksymalnie 65, co oznacza na przestrzeni ostatniej dekady zaostrzenie norm o blisko 40 proc.

Wdrożenie tych nowych standardów służy osiągnięciu przez Polskę celów ustalonych na poziomie unijnym.  Tzw. pakiet klimatyczno-energetyczny UE wskazuje bowiem cele, określane potocznie jako „3 x 20”. Składają się nań: ograniczenie emisji CO2 o 20%, redukcja o 20% zużycia energii oraz osiągnięcie udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym na poziomie 20%. Nowe warunki techniczne wpływają bezpośrednio na pierwsze dwa z tych celów, natomiast pośrednio, w związku z wysokością współczynnika EP praktycznie eliminującą nowe budynki jednorodzinne o instalacjach zasilanych węglem, oraz gazem jeśli nie towarzyszy mu pompa ciepła albo OZE, przekłada się również na cel trzeci.

Efektywność energetyczna budynków

Ważnych sposobów ograniczenia zapotrzebowania na energię pierwotną w budynkach jest obniżenie temperatury ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że ciepła woda użytkowa o temperaturze 45 st. Celsjusza jest wystarczająco podgrzana, aby spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców domów. Tymczasem w wielu sieciach i wielu budynkach wielorodzinnych temperatura wody jest dużo wyższa. Co prawda sprawia to, że łatwiejsze staje się zarządzanie jej jakością w sensie zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów, np. niebezpiecznych bakterii legionellozy. Problem ten jednak może być rozwiązywany skutecznie również w instalacjach o standardowej temperaturze 45 st., m.in. przez zapobieganie zalegania mas wody dzięki recyrkulacji. 

Jak dotąd jednak, obowiązujące Warunki Techniczne określają dla budynków wielorodzinnych wymóg temperatury w punkcie końcowym 55-60 st. Celsjusza. Obniżenie tego standardu, przy zachowaniu bezpieczeństwa bakteriologicznego mogłoby być kolejnym krokiem w stronę zwiększenia efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych – nie tylko nowobudowanych i modernizowanych zgodnie z WT2021, lecz także starych – w całej Polsce.

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu foresightowego Energia 2050. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, to z pewnością chętnie zobaczysz i przeczytasz także:

 

 

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.