Zaznacz stronę

1/rok

rok

Podtopienia obszarów przybrzeżnych mogą stać się nawracającą klęską żywiołową, występującą nawet w corocznych interwałach. To skutek zmian klimatu – wskazuje nowy, specjalny raport IPCC, poświęcony oceanom i powłoce lodowej.

Antropogeniczne zmiany klimatu spowodowały wzrost obserwowanych opadów, wiatrów i ekstremalnych zdarzeń morskich, związanych z niektórymi cyklonami tropikalnymi. To z kolei zwiększyło intensywność wielu ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych i związanych z nimi skutków, występujących kaskadowo. 

Pojawiają się też dowody na to, że wśród cyklonów tropikalnych coraz więcej jest tych o wysokiej i bardzo wysokiej sile. Jak pisaliśmy w analizie poświęconej wpływowi klęsk żywiołowych na energetykę, cyklony subtropikalne to zjawisko, które zaczyna bezpośrednio oddziaływać również na Polskę. Konsekwencją tego rozwoju systemu klimatycznego ziemi mogą okazać się nawet regularnie występujące podtopienia obszarów nadmorskich, wywołane cofką i sztormami.

Ostrzeżenie przed ryzykiem nowego rodzaju

Eksperci, którzy opracowali ostrzegają przed ekstremalnymi zagrożeniami, które mogą zarówno zwiększać swoją siłę, jak i częstotliwość występowania. Klęski żywiołowe na obszarach nadmorskich, które zdarzały się kiedyś raz na sto lat, mogą w przyszłości zaatakować wybrzeża wielu krajów, w tym Polski nawet w corocznych interwałach. Do 2050 r., bez względu na to, czy emisje związane z ociepleniem klimatu zostaną ograniczone, czy też nie, rozchwiany już system klimatyczny Ziemi, a przede wszystkim topniejąca powłoka lodowa będzie generował tego typu zagrożenia na skalę dużo większą niż dotychczas.

Raport IPCC światowych oceanach i kriosferze stwierdza bowiem, że skutki antropogenicznych zmian klimatu, takie jak silne sztormy, topnienie wiecznej zmarzliny i osłabienie ekosystemów morskich są już przesądzone.

Nie oznacza to jednak, że dalsze działania mitygujące zmiany klimatu nie będą miały wpływu na obszary przybrzeżne. Bez ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym bez przeprowadzenia transformacji energetycznej, możemy spodziewać się podniesienia poziomu morza o ponad 4 metry do 2050 r. – w najgorszym scenariuszu. Mapy świata trzeba będzie rysować na nowo. 

Nawet w Polsce, dramatyczne zmiany mogą czekać ponad 4 miliony mieszkańców województw nadmorskich. W międzyczasie, przerwy w dostawie prądu, kosztowne remonty infrastruktury i związane z tym ryzyka będą dawać się im we znaki ogromnym grupom ludności, przedsiębiorstw i instytucji.

Morze – przestrzeń szans i zagrożeń

Energia odnawialna może być pozyskiwana z obszarów morskich i oceanicznych, w tym zarówno z wiatrów morskich, pływów morskich, energii fal, gradientu termicznego i zasolenia oraz biopaliw z alg. Te źródła wydają się obiecującym filarem dekarbonizacji energetyki. Również na polskich wodach mogą niebawem powstać instalacje produkujące energię elektryczną. Projekty morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego analizują i rozwijają: Polenergia, Equinor, Baltic Trade & Invest, PKN Orlen, a także PGE Baltica, która planuje łączne moce przekraczające 2500 MW. 

Choć można się spodziewać, że rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii stworzy szansę dla sektora energii odnawialnej z mórz i oceanów, to na ich potencjał mogą mieć również wpływ zmiany klimatyczne. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą bowiem zarówno opóźniać inwestycje, jak i zagrozić systemom energetycznym na morzu i ich infrastrukturze przybrzeżnej, w tym sieciom przesyłowym w pasie nadmorskim.

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu foresightowego Energia 2050. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, to z pewnością chętnie zobaczysz i przeczytasz także:

 

 

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.